کاناپی مهار صدای دیزل ژنراتور

با توجه به اینکه دستگاه های دیزل ژنراتور دستگاه هایی صنعتی و پیستونی می باشند لذا کارکرد اینگونه از دستگاه ها با ایجاد آلودگی صوتی همراه است ، از طرفی با توجه به اینکه بخشی زیادی از مراکز تجاری و اداری ، مراکز درمانی ، منازل مسکونی و .... جهت تامین برق خود در شرایط قطع برق و اضطراری از اینگونه تجهیزات استفاده می کنند ، لذا مهار صدای دستگاه امری بسیار مهم تلقی می گردد. از این رو راه کارهایی متفاوتی از سوی کمپانی های تولید کننده دستگاه های دیزل ژنراتور ارائه می گردد.

یکی از بهترین راهکارها جهت کاهش صدای دستگاه دیزل ژنراتور استفاده از کاناپی و یا کاور بر روی دستگاه دیزل ژنراتور می باشد. کاناپی یا کاور دستگاه دیزل ژنراتور باعث شکستن حجم صدای تولیدی دستگاه دیزل ژنراتور و در نتیجه کاهش صدای دستگاه می شود و همچنین عاملی است جهت حفاظت فیزیکی دستگاه و عدم دسترسی به اجزای دستگاه.

کاناپی یک دستگاه دیزل ژنراتور به صورت استاندارد مطابق با ابعاد شاسی دستگاه ساخته می شود ، به طور معمول ابعاد دستگاه دیزل ژنراتور بزرکتر از یک دستگاه بدون کاناپی می باشد ، ولی میزان ظرفیت تانک سوخت روزانه یکی می باشد.

با توجه به اینکه دستگاه های دیزل ژنراتور در هنگام کارکرد از خود گرما تولید می کنند ، لذا یک کاناپی اکیدا باید دارای دریچه ورودی و خروجی مجزا داشته باشد. ورودی هوای در کاناپی از سمت ژنراتور و خروجی هوا از سمت رادیاتور می باشد.

یکی از مهمترین عواملی که باعث جذب صدای دستگاه و در نتیجه کاهش آن می شود استفاده از فوم و یا عایق های مهار کننده صدا در داخل کاناپی می باشد. این عایق ها باید مقاوم در برابر گرما باشد و در سطح دیواره داخلی کاناپی چسبانده می شود. کیفیت بالای این فوم ها در مهار صدای دیزل ژنراتور نقش بسیار مهمی دارد. به طور معمول از فوم با طرح به اصطلاح شانه تخم مرغی در کاناپی استفاده می شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث شکستن حجم صدای دستگاه در داخل کاناپی می شود استفاده از منبع اگزوز 2 جداره و با کیفیت در بخش داخلی کاناپی می باشد. در طراحی کاناپی یک دستگاه دیزل ژنراتور به طور معمول خروجی دود دستگاه به سمت جلوی رادیاتور توسط لوله های استاندارد مطابق با حجم دود تولید شده هدایت می شود و در آنجا وارد منبع اگزوز می گردد و پس از آن از دمپر خروجی تعبیه شده بر روی سقف کاناپی خارج می شود.

معمولا برای به حداقل رساندن صدای دستگاه از 2 منبع اگزوز 2 جداره در داخل کاناپی استفاده می گردد. لوله های اگزوز و منبع اگزوز می بایستی توسط نوار نسوز و پشم سنگ عایق بشوند.

لازم به ذکر است که با توجه مسیر هوا در بخش رادیاتور به سمت بیرون ، قرار گرفتن منبع اگزوز در جلوی رادیاتور ( مسیر خروجی هوای ژنراتور ) باعث کاهش دمای منبع اگزوز می گردد.

در طرفین کاناپی یک دستگاه دیزل ژنراتور می بایست درب هایی تعبیه گردد که به راحتی باز و بست شود ، به طور معمول بر روی این درب ها دریچه ای با روکش شیشه ای تعبیه می گردد که بتوان از طریق آن کنترل پنل دستگاه را روئیت نمود.

درب های کاناپی باید به راحتی باز و بسته بشوند و مجهز به قفل با کیفیت باشند. استفاده از قفل های با کیفیت موجب عدم دسترسی به افراد غیر مجاز به دستگاه می شوند.

بر روی بدنه کاناپی دستگاه دیزل ژنراتور می بایستی یک کلید قطع کن اضطراری و یا به اصطلاح کلید قارچی تعبیه گردد که در شرایط بحرانی اپراتور بتواند سریعا دستگاه را خاموش کند.

جهت سهولت در امر کابل کشی و اتصال کابل ها به دیزل ژنراتور ، به صورت استاندارد دریچه های ورودی کابل در پایین تابلو کنترل کننده دستگاه تعبیه می شود.

نکته بسیار حائز اهمیت چگونگی جابجایی دستگاه های دیزل ژنراتور کاناپی دار می باشد. به طور معمول جای قلاب و یا دستگیره هایی با مقاومت بسیار بالا جهت اتصال کابل و یا تسمه جرثقیل تعبیه می گردد ، این جای قلاب متصل شده به ستون داخلی کاناپی تعبیه می شود که می توان از این محل ها جهت بلند کردن دیزل ژنراتور استفاده کرد. این دستگیره ها در دیزل ژنراتور های سبک وزن در وسط کاناپی تعبیه می گردد و در دیزل ژنراتور های سنگین وزن در چهار طرف کاناپی تعبیه می شود. طراحی و محل قرارگیری دستگیره در کاناپی های سبک وزن باید طوری باشد که اگر دیزل ژنراتور از طریق دستگره های میانی بلند شد ، تعادل دستگاه در هوا حفظ شود. از طرفی به طور معمول در 4 طرف شاسی دستگاه جای قلاب جهت بلند کردن دیزل ژنراتور تعبیه می شود که از این طریق نیز می توان دستگاه را جابجا کرد ، ضریب ایمنی بلند کردن دستگاه از شاسی بالاتر می باشد و باید از تسمه های بلند استفاده کرد.

این صفحه را با دیگران به اشتراک گذارید