توصیه هایی برای نصب دستگاه ژنراتور دیزل

مقدمه

برای تضمین عملکرد رضایت بخش دستگاه دیزل ژنراتور ، نصب آن باید طبق راهنمایی های نصب استاندارد کامینز انجام شود. در این مقاله راهنما ، دستورالعمل نصب ژنراتورهای دیزل کامینز ارائه می شود.

نصب صحیح ژنراتور دیزل منتج به موارد زیر می شود :

o عملکرد بهینه مطلوب؛

o تعمیر و خدمات رسانی آسان؛

o قابلیت دسترسی و زمان کارکرد بهتر دستگاه؛

o شکیل تر بودن دستگاه

در این مقاله راهنما، اطلاعات مربوط به دستورالعمل های نصب دیزل ژنراتور رایج گنجانده شده است و برای تضمین صحت این اطلاعات برای زمان نصب دقت کافی رعایت شده است. در صورت هر گونه تغییر، خطا، و یا حذف و تغییر در استاندارد سازی نصب دیزل ژنراتور ، عواقب ناشی از آن به عهده آن مجموعه می باشد.

در این مقاله راهنما، اطلاعات مربوط به دستورالعمل های نصب دیزل ژنراتور رایج گنجانده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط کاربردهای ویژه مانند تغییر در شرایط محیطی، سیستم سرمایش جدید، سیستم خروجی جدید، فرکانس دوگانه و... لطفا با تیم GOEM یا کامینز تماس بگیرید.

مراحل نصب باید علاوه بر انطباق با مسائل فنی، با شرایط مقررات قانونی، و صلاحدید استانی، محلی، مرکزی نیز انطباق مناسب داشته باشد.

دستورالعمل های ایمنی

1. افراد شاغل در بخش های تعمیر و نگهداری ، کار، راه اندازی، و نصب دستگاه دیزل ژنراتور باید در این زمینه ها مجرب و شایسته باشند. آنها باید همچنین در خصوص مقررات محلی و شرایط قانونی جاری مربوطه متبحر باشند. برای آگاهی از تجهیزات و عملکرد دیزل ژنراتور (از جمله سیستم ها و کنترل ها، شیرهای دستی و وسایل خاموشی)، پیش از نصب این کتابچه راهنما را با دقت بخوانید که برای عملکرد مؤثر و ایمن، نصب صحیح دستگاه حیاتی است. بسیاری از حوادث نتیجه کوتاهی در نظارت بر رعایت مقررات اساسی ایمنی و احتیاط می باشد.

2. خطرات بالقوه بسیاری وجود دارد که همیشه قابل پیش بینی نیست و ممکن است در حین عملکرد دیزل ژنراتور اتقاق بیفتد. بنابراین، در این مقاله راهنما، تمام شرایط شامل خطرات بالقوه را نمی توان گنجاند.

3. در حین بارگیری و جابجایی دستگاه برای پیش گیری از خسارت به افراد و تجهیزات، احتیاط و اطمینان کامل از سلامت تجهیزات بارگیری حاصل شود. از زنجیر و تسمه های قوی جهت مهارها تجهیزات، و وسایل مناسب و استاندارد برای بارگیری استفاده کنید.

4. فضای دستگاه ژنراتور دیزل باید دارای راه های خروج اضطراری مناسبی باشد. می توان در اطراف دستگاه یک نقشه خروج اضطراری را نشان داد که همه باید بتوانند آن را ببینند تا در حین آتش سوزی یا حوادث دیگر راه گشا باشد.

5. باید در فضای اطراف دستگاه ، وسایل اطفا حریق مناسب تدارک دیده شود.

6. باید علایم خطر بر روی صفحات الکتریکی، سوختی، و روغنی نصب شود.

7. استفاده از ابزار محافظت شخصی مانند عینک ها و دستکش های ایمنی و گوشی های نوع air plug ، کلاه ایمنی برای محافظت تمام کارکنان و مهندسان موجب افزایش ضریب ایمنی می گردد.

8. از وجود گارد و یا حفاظت های مناسب بر روی تمام بخش های متحرک ادیزل ژنراتور طمینان حاصل نمایید.

9. استفاده از ابزارها و مهارهای مناسب در فضای اطراف دستگاه توصیه می شود.

10. کابل های برق در صورت وقوع اتصال کوتاه، در معرض خطر آتش سوزی هستند. احتیاط کافی را در زمان مسیر دهی کابل ها رعایت کنید، به خصوص کابل های برق.

11. دمای گاز خروجی دستگاه دیزل ژنراتور حدود 450 تا 550 درجه سانتی گراد است. لوله های خروجی باید روکش و عایق کاری مناسب بشوند.

12. از عدم چکه کردن روغن و سوخت در اتاق دیزل ژنراتور اطمینان حاصل نمائید چراکه باعث آتش-سوزی می شوند.

13. حمل سوخت دیزل نیازمند احتیاط کافی است ، زیرا آن نیز می تواند باعث آتش سوزی شود.

14. ظرفیت جرثقیل جهت بلند کردن و جابجایی دستگاه دیزل ژنراتور می بایست مطابق با وزن دستگاه و فاصله محل تخلیه دیزل ژنراتور از جرثقیل باشد. محاسبه ظرفیت جرثقیل توسط کارشناسان مربوطه و از روی جدول استاندارد انجام می گردد.

توجه داشته باشید که تخلیه دستگاه های دیزل ژنراتور در شرایط آب و هوایی بارانی به همراه باد های تند و شدید موجب افزایش خطرات غیر قابل پیش بینی می شود ، لذا به این نکته در هنگام تخلیه دستگاه دقت گردد.

15. اتصال به زمین دستگاه دیزل ژنراتور توصیه می¬شود. برای این موضوع به توصیههای مربوطه در صفحات بعدی مراجعه شود.

16. ابزار و سایر اشیا فلزی را دور از باتری های پوشیده نشده نگهداری کنید. برای اجتناب از اتصال باتری ها در هنگام کار در اطراف آنها، از ابزار پوشیده شده با نوارهای الکتریکی وینیل استفاده کنید.

17. در مجاورت مخازن سوخت و مخازن گاز مایع اکیدا از هشدار "سیگار کشیدن ممنوع" که به آسانی دیده شود استفاده کنید.

18. مایع روغن کاری موتور، گریس، و خنک کننده موتور باید طبق شرایط مقررات محیطی و لحاظ نمودن MSDS (برگه ایمنی مواد) در محل انتخاب شده دور ریخته شود.

19. مواد مصرفی موتور که در حین تعمیر و نگهداری جایگزین می شوند (مانند فیلترها) نیز باید مانند بند قبل دور ریخته شوند.

20. در مواردی که افراد بر روی دستگاه کار می کنند، باید باتری ها را جدا نمود.

21. پیش از هرگونه جوشکاری بر روی دستگاه، تمام اتصالات مهار به سیستم کنترل موتور و PCC را قطع نمایید. کنترل کننده ها و PCB ممکن است بر اثر جریان¬های جوشکاری آسیب ببینند. پیش از هر گونه جوشکاری و تعمیر و نگهداری باید باتری های شروع به کار دستگاه جدا شوند.

22. در حین جابجایی دستگاه با پایه های ضد لرزش بین بیس و ژنراتور موتور، مطمئن شوید که پایه های ضد لرزش دارای قلاب های حمل (نگهدارنده های محکم) هستند تا از آسیب انتقال جلوگیری شود. پیش از شروع به کار ژنراتور دیزل از جدا نمودن قلاب ها اطمینان حاصل نمایید.

23. در حین تعمیر و نگهداری، باید برچسب زنی و قفل نمودن انجام شود.